Rastgele Yazı

Davetiye ile Almanya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davetiye ile Almanya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

DAVETİYE İLE ALMANYA VİZESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Vize almanızı sağlayacak davetiyenin başvurusu sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan birinin yada birkaçının eksik ya da yanlış olması durumunda vize başvurusu sırasında ve sonrasında sorunlar yaşayabilirsiniz.  Bunlarda en önemlisi, davetiye üzerinde masrafların kimin tarafından karşılanacağı kısmındaki işaretlemelerdir. Bu noktada, Almanya’daki yakınınızın masrafları karşılayacak olması, sizin yapacağınız vize başvurusu sırasında rahat olmanızı sağlar. Bu durumda, sizden bakiyeli bir banka dökümü istenmeyecektir. Fakat yakınınız karşılamaz ise, muhakkak son 3 aylık, bakiyeli ve hareketli bir banka hesap dökümü sunmanız gerekiyor. Bunun yanında, davetiye üzerine, yakınınız sizi ağırlayacağı tarihleri yazarsa, sadece o tarihler için vize alabilirsiniz. Bu bölümün boş kalmasında herhangi bir sakınca yoktur. Eğer boş bırakılırsa, davetiyenin basıldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde herhangi bir sürede başvuru yapabilir ve 3 aylık vize alabilirsiniz. Davetiyenin bir örneği üzerinden açıklamaları farklı bir yazımızda paylaşacağız.

Bunun dışında, 6 ay öncesine kadar davetiye ile Almanya vize başvurularında uçak rezervasyonu talep edilmiyordu fakat artık konsolosluklar tarafından uçak rezervasyonu talep ediliyor. Bu rezervasyonu Türk Hava Yolları sitesinden yapabilirsiniz.

Özetle;

  • Davetiye üzerindeki masrafların kimin tarafından karşılanacağı kısmı davetiye gönderen kişi tarafından karşılanacak olarak işaretlenir ise başvuru sahibinin bakiyeli banka hesap dökümü sunmasına gerek yoktur.
  • Davetiye çıkartılırken, bir başlangıç – bitiş tarihi koyulmaması tavsiye edilir. Tarih koyulursa, vize süresi o tarihe göre verilir. Eğer tarih yoksa, davetiye 6 ay içerindeki herhangi bir 3 ay içerisinde kullanılabilir.
  • Başvuruya gidilirken, davetiyenizin fotokopisini çekin ve orijinal ile birlikte İdata vize memuruna teslim edin. “Orjinali Görülmüştür” mührü vurulduktan sonra orijinal davetiyeyi almanız gerekli. Bu kısmı atlamayın.
  • Davetiyede pasaport numarası doğru olduktan sonra, isim-soyisimde yazılan harf hataları problem yaratmaz. Bu sebeple yakınınızdan davetiyenin değişmesini talep etmeyin.
  • Davetiye ile Almanya vizesi alırken, davetiyeye herhangi bir tarih sınırı koyulmamışsa, 90 günlük vize başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • Davetiye ile Almanya vize başvurusunda bulunurken uçak rezervasyonu ibraz etmeniz gereklidir. Satın alınmasına gerek yok, sadece rezervasyon gerekli.
  • THY sitesinden yapılan uçak rezervasyonlarında genellikle 2 günlük opsiyon verilmektedir. Bu süre konsolosluk yetkilileri tarafından sorun olarak algılanmamaktadır.
  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*