Rastgele Yazı

İDATA

İDATA

İDATA

İdata, 1998 yılında İstanbul’da kurulan ve başvuru sahiplerinin hazırladıkları dosyaları kontrol etmek, eksiklerini gidermek ve başvuruya hazır dosyaları Büyükelçiliklere / Başkonsolosluklara iletmekle yükümlü olan bir şirkettir. Temel olarak görevleri, başvuru sahiplerine, kişilerin çalışma durumlarına göre evrak listeleri sunmak, başvuru sahiplerinin hazırladıkları evrakların doğruluğunu ve geçerliliğini kontrol etmek, başvuru için hazırlanan evrak dosyasını Büyükelçiliklere / Başkonsolosluklara göndermek, başvuru süreci hakkında başvuru sahibini bilgilendirmek ve işlem sonuçlanınca pasaportu başvuru sahibine iade etmekdir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm durumlar İDATA kontrolündedir ve başvuru sahibine bilgilendirme İDATA tarafından yapılmaktadır.

İDATA VİZE BAŞVURU MERKEZİNDEN NASIL RANDEVU ALINIR?

Vize başvurusu için evraklarını topladıktan sonra, İDATA internet sitesinden randevu almanız gerekmektedir. Randevu zamanı, yoğunluğa göre değişmekte olup genellikle 2-5 gün içerisinde alınabilmektedir. Aldığınız randevu günü ve saatinde hazırladığınız tüm belgeler ile birlikte İdata’da bulunmanız gerekmektedir.

İDATA RANDEVU GÜNÜ BAŞVURU SÜRECİ

Vize başvurunuz için randevu oluşturduğunuz gün, randevu saatinizden en az 15 dakika öncesinde İdata Vize Başvuru merkezinde hazır bulunmalısınıs. Fakat bizim tavsiyemiz, zaman sıkıntınız yoksa 45 dakika önce orada olmanız. Çünkü, İdata Vize Başvuru Merkezine gittiğinizde ön bankodan sıra numarası almanız gerekmektedir. Bu durum, randevu saatinizin daha da gecikmesine sebep olabilmektedir. Bu durumun sebebi, gün içerisinde randevusu olup eksik evrağı çıkan başvuru sahiplerinin, eksik evraklarını tamamladıktan sonra tekrar sıra numarası alarak işlem yaptırmasıdır. Bu sebeple, randevu saatinde gecikmeler yaşanabilmektedir.

İDATA VİZE BAŞVURU MERKEZİNDEN YAPILAN BAŞVURULAR KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

İdata üzerinden yapılan vize başvuruları ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre başvuruyu hangi şehirden yaptığınıza göre değişmekle birlikte Büyükelçilik / Başkonsolosluk yoğunluğuna göre de değişiklik gösterebilmektedir. Yoğun dönemlerde başvurunuzun sonuçlanması 15 günü bulabilmekle birlikte yoğun olmayan dönemlerde bir hafta içerisinde pasaportun işlemlerinin biterek iade edildiği gözlemlenmektedir.

İDATA HANGİ ÜLKELER İÇİN VİZE BAŞVURU ARACILIĞI YAPMAKTADIR?

İdata, Almanya Dışişleri Bakanlığı yetkilendirmesi ile İstanbul, Ankara ve İzmir, İtalya Dışişleri Bakanlığı yetkilendirmesi ile İstanbul vize başvurularında yetkili tek kurumdur. İdata dışında resmi şekilde aracılık ve lojistik hizmet sağlayan başka bir firma yoktur.

Ülkemizde neredeyse tüm yabancı ülke misyonları, vize başvuruları için aracı kurum kullanmaktadır. Aracı kurumlar üzerinden başvuru yapmak çoğu başvuru sahibine göre gereksiz masraf olarak görünse de bu kurumlar işlerimizi ve hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Aracı kurumlar faal şekilde Başkonsolosluk / Büyükelçilik işlemlerine başlamadan önce, tüm işlemler ilgili misyonların vize bölümleri tarafından yapılıyordu. Fakat bu dönemde hem randevu almak zordu hem de başvuru esnasında herhangi bir eksik evrağınız olduğunda ilgili misyona tekrar randevu alarak girmeniz gerekiyordu. Bu da hem bşavuru yapma sürecinizin hem de tatil planlarınızın aksamasına sebep olmaktaydı. Örneğin ; Antalya’da ikamet eden ve Almanya vize başvurusunda bulunmak isteyen bir vatandaş, İzmir Başkonsolosluğundan randevu alarak başvuru gitmek zorundaydı. Eksik evrak ya da farklı bir sebepten dolayı başvuru gerçekleştiremeyen başvuru sahibi, çoğu zaman Antalya’ya dönüp tekrar randevu alarak İzmir’e girmek zorunda kalmaktaydı. Bu durum hem zaman hem de ciddi bir para kaybına sebep olmaktaydı. Başvuru merkezlerinin faaliyete geçmesi ile birlikte, başvuru sahipleri büyük bir zaman ve para kaybından kurtuldu ve işler daha kolay yönetilebilir hale geldi. Bu sebeple, İdata Başvuru Merkezinin talep ettiği 27,5 Euro’luk bedel, ödenebilir bir bedel olarak karşımıza çıkmaktadır. Ve herşeyden önemlisi, Almanya vize başvuruları için İdata dışında herhangi bir şekilde başvuru yapma şansımız yoktur.

ÖZETLE ;

  • Başvuru merkezi internet sitesinden evrak listesini indirin ve dikkatlice okuyun. Orada yazan evrakları hazırladığınızdan emin olun.
  • Başvuru için randevunuzu başvuru merkezi sitesinden oluşturun. Randevu oluşturduktan sonra gelen pdf dosyasının mümkünse çıktısını alın. Bu belgede randevu günü, saati ve kimlik bilgileriniz yer alacaktır.
  • Randevu saatinden en az 15 dakika önce başvuru merkezinde hazır bulunun. Eğer zaman konusunda sıkıntınız yoksa tavsiyemiz 45-60 dakika önce orada olmanızdır.
  • Başvuru sonrasında İdata tarafından size verilen başvuru takip belgesini kaybetmeyin, pasaportunuz işlemden döndükten sonra o belge ve kimlik ile pasaportunuzu teslim alacaksınız.
  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*