Rastgele Yazı

Rusya Vizesi

Rusya Vizesi

Rusya Vizesi Zor Alınan Bir Vize Mi?

Rusya vizesi Rusya’ya turistik ya da ticari amaçla gitmesi gereken pek çok vatandaşımız için sorun teşkil etmektedir. Aslında diğer ülke vizelerine göre kolay sayılabilecek bir süreci olan Rusya vize işlemlerinde birkaç nokta başvuru sahiplerinin canını sıkmaktadır. Fiyat yönünden de Schengen vizesine oranla biraz daha pahalı olan Rusya vizesi, turistik vizelerde en fazla 30 günlük vize süresi ile dikkat çekmektedir. Vize başvurusu için doldurulması gereken online formda doğru bilgiler kullanılmalı ve tutarlı olmalıdır. Yine online formda seyahat acentası vasıtasıyla seyahat edeceğinizi işaretlemek zorunda olduğunuz için size seyahat acentası adı, adresi, lisans numarası ve bu seyahat acentasının size sağladığı voucher numarası bilgileri talep edilmektedir. Bu bilgiler çok önemlidir çünkü vize sürecinizin yüzde doksanı voucher belgesi üzerine yoğunlaşmaktadır. Yine online form sonunda başvuruyu nerede yapacağınız sorulmaktadır. Bu kısımda size en yakın olan ve Rusya vize işlemlerinin yapıldığı VFS GLOBAL şubesini seçmeniz size avantaj sağlayacaktır çünkü başkonsolosluk yada büyükelçilik üzerinden alınmak istenen randevular uzun süre sonraya verilmektedir. Bu durum seyahat planınızın aksamasına yol açacaktır.

Rusya Vizesi İçin Süreç Nasıl İşler?

Rusya vizesi için süreç, tüm evraklarınızı hazırlayıp Rusya vize başvuru merkezi olan VFS GLOBAL’e teslim etmeniz ile başlar. Evraklarınızı teslim ettikten sonra VFS GLOBAL ilgili evrakların Rusya vize sistemine girişini yapar ve evraklarınızı bir sonraki gün ilgili işlemin yapılacağı Rusya Federasyonu birimine iletir. Evraklar ilgili birime girdikten sonra, eğer normal işlem olarak verildiyse beşinci iş günü, ekspres işlem olarak verildiyse aynı gün çıkar. Bu süreler normal işleyiş içerisinde genellikle bu şekilde devam eder fakat bazı durumlarda vize memurları başvuru sahiplerini görüşmeye çağırabilir. Birebir görüşme durumu, daha çok Antalya Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Diğer birimlerde görüşme ihtimali oldukça azdır. Başvurunuz için en fazla 30 günlük vize verilmektedir fakat biz bu süreyi tam olarak talep etmeniz taraftarı değiliz. Özellikle ilk Rusya vizesi ise 30 günlük vize talebi uzun bir süre olduğu için dikkat çekmektedir ve başvurunuzun incelenmesine yol açabilmektedir. Bizim tavsiyemiz, vize başvurunuzun en fazla 20 günlük olarak yapmanızdır. Özellikle ilk Rusya vizesi için 20 gün makul bir süredir.

Rusya Vizesi İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Rusya vizesi için başvuruda bulunurken , planladığınız seyahat dönüşünden itibaren en az 6 aylık pasaport süreniz olmalıdır. Daha az süreli bir pasaportunuz varsa maalesef vize başvurusunda bulunamazsınız. Bunun yanında, turistik başvurular için 2 adet biometrik fotoğrafınız olması gerekmektedir. Fotoğrafların daha önceki vizelerde kullanılması herhangi bir sorun teşkil etmez.

Türk Vatandaşları Rusya Vizesi Almalı Mı?

Rusya Federasyonu, Türk vatandaşları için, diplomatik pasaport dışındaki tüm pasaport sahiplerine vize uygulamaktadır. C tipi yani kısa süreli ziyaret olarak adlandırılan vize çeşitlerinden Turistik, Amaçlı Turizm ve Ticari olarak vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Turistik vizelerde, Rusya Federasyonu vize birimleri en fazla 30 günlük vize vermektedir.30 günü aşan vizelerin alınması mümkün değildir. Bu 30 gün zarfında, iki kez Rusya’ya giriş çıkış yapılacaksa, vizenin çift girişli olarak alınması gerekmektedir.

Rusya vize başvurusunda bulunurken, Rusya Fedarasyonundan çıkış tarihinden itibaren en az altı ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, uçak rezervasyonu ve Voucher (Turistik kabul belgesi) gerekmektedir. Bunların dışında Rusya Federasyonu internet sitesinden online form doldurarak, başvurunun yapılacağı birim seçilmektedir.

Vize başvurusunda bulunduktan sonra, eğer normal işlem süresi için ödeme yaptıysanız genellikle 5 iş günü, ekspres işlem için ödeme yaptıysanız bir iş gününde başvuru sonuçlanmaktadır.

Rusya Vizesi İçin Hangi Tür Başvuru Yapılmalı?

Rusya vizesi için başvuru yaparken öncelikle seyahat amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Eğer turistik olarak vize başvurusunda bulunacaksanız, yaptığınız otel rezervasyonu için, Rusya’da yetkili bir tur operatörünün Türkiye’deki bir partnerinden Rusya Voucher Belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi alırken firmanın güvenilir olmasına ve belgenin geçerliliğine dikkat edilmelidir. Çünkü Rusya Voucher Belgesi ile ilgili sıkça sahte evrak olayına rastlamaktayız. Eğer sahte belge ile vize alırsanız Rusya’da pasaport kontrolü sırasında büyük sorunlar yaşayacaksınız demektir. Pasaport memuru, Voucher üzerinde yazan firmayı sorguladığında ve arayarak sizin hakkında bilgi almak istediğinde karşısında herhangi bir muhattap bulamayacak bu sizin ülkeye girişinizi engelleyecektir. Bu durum, seyahat planınızın aksamasına sebep olacağı gibi bir sondaki vize başvurularınızda sorun yaşamanıza belki de ülkeye giriş yasağı almanıza sebep olacaktır.

Rusya Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Rusya Vizesi için başvuruda bulunmadan önce randevu almak sizin için faydalıdır. Fakat Rusya Vizesi için yetkili kurum olan VFS GLOBAL Rusya vize işlemlerini randevusuz olarak da gerçekleştirmektedir. Fakat önemli daha önemli olan nokta, Rusya Vizesi Başvuru Formu doldururken form sonunda seçeceğiniz başvuru noktasıdır. Form sonunda, başvuru yapılabilecek Rusya misyonlarının ve VFS Global şubelerinin listesi açılacaktır. Buradan seçeceğiniz şekilde başvuru yapmanız zorunludur.

Vize Ücretleri Nelerdir?

Rusya vizesi için ücretler değişkendir. Başvurunun tek girişli olmasına, çok girişli olmasına ya da bu başvuruların normal işlem mi ekspres işlem mi olduğuna göre değişiyor. Tek girişli ve çok girişli vizeler biraz daha makul fiyatlı olmasına rağmen multi girişli vizeler oldukça pahalıdır. Turistik vizelerle ilgili fiyatla Turistik Vize Başvuru Ücretleri yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Rusya Vize Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Rusya vizesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Voucher belgesidir. Voucher belgesinin anlamı size Rusya’da tur operatörü yetkisi olan bir acentanın sizin seyahatinize kefil olması demektir. Bu acentayı seçmek maalesef ki sizin elinizde değildir çünkü Rusya’da bu belgeyi düzenlemeye yetkisi olan kurumları bularak size ıslak imza ve kaşeli olarak göndermelerini sağlamak hem uzun hem de pahalı bir süreç olacaktır. Bunun yerine Rusya’daki acentaların Türkiye temsilcileri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir fakat bu noktada da karşınıza güven ve ücret problemi çıkmaktadır. İlgili belgenin ücreti 35-60 USD arasında değişmektedir. Bu ücret konsolosluk ve aracı kurum ücretlerinden bağımsız olarak ödenmekte ve başvuru sahiplerine maddi olarak yük oluşturmaktadır. Şunu da belirmeliyiz ki, bazı rezervasyon sitelerinden Rusya’da oteller için rezervasyon yaptıktan sonra Voucher satışı yapmak için mail gelmektedir. Bu maillerde Voucher bedeli 15-25 USD civarında değişmektedir fakat bu şekilde talep edilen Voucherlar mail ortamında geldiğinden dolayı vize başvurularında kullanılamamaktadır. Çünkü Rusya misyonları ilgili belgeyi orjinal ıslak imza ve kaşeli olarak talep etmektedir.

Sonuç olarak Rusya vizesi evrak anlamında kolay bir vize olmasına rağmen dışardan edinmeniz gereken belgeler olduğu için insanları zorlamaktadır. Bazı durumlarda araştırma yapan kişiler o kadar bunalmaktadır ki 60-70 USD ödeyerek Voucher belgesi alıp işlemi sonuçlandırmaktadır. Bu bedeller ilgili evrak için yüksek bedeller olup tavsiyemiz 25-30 USD fazlasını ödememenizdir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*